Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Charakterystyka starych odmian jabłoni
Stare odmiany drzew owocowych, a w tym stare odmiany jabłoni charakteryzują się często bardzo dobrą odpornością na niekorzystne warunki uprawy, choroby i mróz. Dużą zaletą starych odmian jest też ich łatwość w uprawie. Często mogą one nam też przywołać dużo wspomnień z młodości, gdyż można je było spotkać w sadach naszych dziadków, są to stare odmiany jabłoni z bardzo rozległą historią. Teraz takie stare odmiany jabłoni możemy posadzić w naszym ogródku bądź sadzie. Popularnymi odmianami są oliwka żółta, znana jako papierówka, szara reneta jako jedna z odmian jesiennych, malinowa oberlandzka, koksa pomarańczowa, ananas berżenicki, czy antonówka zwykła.
Ekologiczność, a stare odmiany jabłoni
Najważniejszą cechą starych odmian jabłoni jest ich pro ekologiczność. Pielęgnacja starych odmian jest mniej wymagająca i może się kompletnie obejść bez oprysków środkami chemicznymi. Sady ze starymi odmianami są też ważne dla naszego środowiska, stanowią kryjówkę dla wielu gatunków owadów i ptaków. Owoce charakteryzują się bogatym smakiem i aromatem, jakiego nie spotkamy w przypadku nowszych wyhodowanych odmian przeznaczonych do uprawy towarowej. To właśnie w starych odmianach owoców znajdziemy prawdziwy, pyszny smak jabłek.
Jaka stara odmiana jabłoni najlepsza?
Ciężko powiedzieć, która stara odmiana jabłoni jest najlepsza, najlepiej jest wybrać taką odmianę, która spełnia nasze preferencje i dobrze przyjmie się w naszej glebie. Oto kilka z ciekawszych starych odmian jabłoni:
Kiedy sadzić drzewka starych odmian jabłoni?
Jabłonie zwykle sadzi się jesienią, gdy opadną liście i drzewo przejdzie w okres spoczynku. Wówczas rośliny lepiej rozwiną swój system korzeniowy i drzewo szybciej rozwija się po przyjściu wiosny. Możemy też pomyśleć o posadzeniu wczesną wiosną, gdy gleba nie jest zamarznięta. Należy unikać sadzenia w upalne dni. Sadzonki jabłoni sadzimy umieszczając je w dołku o głębokości około 50 cm, który wcześniej wypełniamy ziemią dobrej jakości z dodatkiem nawozu organicznego. Trzeba też pamiętać, że większość jabłoni wymaga zapylenia przez inną odmianę, dlatego warto sprawdzić, które odmiany jabłoni się zapylają.