Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

  Kategorie

  Rośliny

  Brak w magazynie
  (5) 12.00 
  Brak w magazynie
  (6) 17.00 
  Brak w magazynie
  (3) 17.00 
  Brak w magazynie
  (6) 17.00 
  Brak w magazynie
  (3) 12.00 
  Brak w magazynie
  (8) 12.00 
  Brak w magazynie
  (5) 12.00 
  Brak w magazynie

  Pochodzenie i historia drzewka agrestu

  Agrest to roślina, która pochodzi z Europy, Azji i Afryki. Krzew został pierwszy raz opisany na kartach księgi o botanica autorstwa J. Reullius’a w XVI wieku. W wieku XVIII był już rośliną hodowaną w angielskich i francuskich ogrodach.

  Charakterystyka i odmiany agrestu

  Agrest krzaczasty to krzew osiągający wysokość od 1 do 2 metrów. Liście agrestu są zielone, lekko karbowane na brzegach, a w okresie kwitnienia pokrywają się białymi, różowymi lub czerwonymi kwiatami. W okresie letnim, czyli od połowy czerwca do sierpnia zaczynają pojawiać się owoce mające postać kulistych jagód, które często pokryte są gruczołkowatymi włoskami, jednak mogą być też gładkie i błyszczące, a ich skórka jest pokryta woskowym nalotem. Owoce agrestu są smaczne, kwaśne i zawierają dużą dawkę witaminy C.

  Krzewy agrestu mają wiele odmian, które różnią się kształtem, kolorem i smakiem owoców, jedne z ciekawszych odmian to:

  Istnieje też kilka odmian agrestu jako odmian bezkolcowych, co ogromnie ułatwia zbieranie owoców z krzewu.

  Jakie wymagania ma agrest

  Agresty wymagają stanowiska w półcieniu, średnio radzą sobie w pełnym nasłonecznieniu oraz wymagają lekko kwaśnej i gliniastej gleby. W trakcie sezonu wegetacyjnego warto zapewnić im regularne podlewanie, szczególnie w okresie suszy. Dobrze jest też nawozić rośliny jesienią, korzystając z nawozów mineralnych zawierających potas i fosfor lub używać tych naturalnych.

  Uprawa i pielęgnacja

  Agresty to łatwe w uprawie drzewa, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Należy je regularnie podlewać i nawozić, a także usuwać chwasty, które rosną wokół rośliny. W okresie zimowym warto okryć drzewka agrestu, aby zapobiec ich uszkodzeniu, gdyż źle znoszą niskie temperatury.

  Cięcie agrestu wykonujemy wczesną wiosną, przed wegetacją. Dzięki temu zachowujemy siłę wzrostu drzewa i nie ograniczamy wzrostu pędów. Dobrze jest zwrócić uwagę na równomierne rozłożenie pędów w koronie, aby zapewnić mu jak najlepsze doświetlenie.

  Właściwości i zastosowanie

  Owoce agrestu na pniu zawierają dużo witaminy C oraz kwasów organicznych, co czyni je cennym źródłem składników odżywczych. Jego owoce są stosowane do produkcji przetworów takich jak róże dżemy, soki i kompoty, a także jako dodatek do sałatek i deserów.

  Sadzonki agrestu - gdzie i jak sadzić?

  Sadzonki agrestu najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią, na przełomie września i października w miejscach zacienionych i osłoniętych od wiatru. Rośliny te doskonale sprawdzają się w ogrodach oraz na działkach. Przy sadzeniu agrestów warto zadbać o odpowiednią odległość, około 1,5 m między roślinami, aby nie przeszkadzały sobie we wzroście. Krzewy te sadzimy na głębokości 15-20 cm, udeptując glebę wokół krzewu i obficie podlewając.

  Zbiór i przechowywanie owoców

  Krzew agrestu zaczyna owocować zazwyczaj po dwóch, trzech latach od posadzenia. Owoce dojrzewają zazwyczaj w lipcu i sierpniu, ale czas zbiorów zależy od odmiany. Owoce agrestu są gotowe do zbioru, gdy ich skórka nabiera koloru i staje się bardziej miękka w dotyku. Dojrzałe owoce agrestu należy spożyć jak najszybciej po zbiorze, ponieważ nie są one zbyt trwałe i szybko ulegają zepsuciu. Nie nadają się one do transportu na dalsze odległości, ponieważ są bardzo delikatne i łatwo się uszkadzają.

  Zapylanie agrestu

  Większość odmian agrestu jest samopylna, co oznacza, że do zapłodnienia rośliny wystarczy jedna odmiana. Jednakże, w celu zwiększenia plonów, warto posadzić obok siebie dwie lub trzy odmiany agrestu, które będą kwitły w tym samym czasie.