Wyświetlanie wszystkich wyników: 10

    Rośliny

    (8) 24.00 
    Stara odmiana
    (5) 24.00 
    Stara odmiana
    (5) 24.00 
    Stara odmiana
    (3) 24.00 
    Stara odmiana
    (6) 24.00 
    (5) 24.00 
    (2) 24.00 
    (4) 24.00 
    Stara odmiana
    Brak w magazynie
    (8) 24.00 
    Stara odmiana
    Brak w magazynie
    (8) 24.00 

    Pochodzenie i historia drzewka wiśni

    Wiśnia to drzewo owocowe, które pochodzi z obszaru Europy i Azji Mniejszej. Wiśnie były uprawiane już w starożytności, a ich hodowla była popularna w Rzymie i Grecji. W Europie Środkowej wiśnie pojawiły się w średniowieczu, a obecnie uprawiane są na całym świecie. Ogrody pełne kwitnących wiśni w porze kwitnienia są piękne, a jej owoce są bardzo smaczne i doskonale nadają się do jedzenia na surowo oraz na przetwory.

    Charakterystyka i odmiany wiśni

    Drzewa wiśni rosną do wysokości od 4 do 8 metrów i są dość szerokie, o kulistej koronie bez przewodnika. Mają łukowato wygięte, ciemnozielone liście i białe kwiaty, które pojawiają się na początku wiosny. Kwitnienie przypada na koniec kwietnia, kiedy kwiaty wiśni rozwijają się razem z liśćmi. Owoce wiśni są małe, kuliste lub sercowate, o średnicy około 2 cm. Skórka owocu jest cienka, gładka i błyszcząca, a miąższ jest soczysty i słodki. Wiśnie mogą mieć różne kolory, od jasno czerwonego do ciemnoczerwonego, a nawet purpurowego lub żółto-pomarańczowego.

    Istnieje wiele odmian wiśni, które różnią się kształtem, kolorem i smakiem owoców, najciekawsze odmiany wiśni to:

    • Wiśnia ‘Pandy 103’,
    • Wiśnia ‘Kelleris 16’,
    • Wiśnia ‘North Star’,
    • Wiśnia ‘Sabina’

    Jakie wymagania ma wiśnia

    Drzewa wiśni preferują słoneczne i osłonięte miejsca, z dobrze przepuszczalnymi glebami o pH między 5,6 i 6,8 bogatymi w próchnicę. Są to rośliny mrozoodporne, ale nie zaleca się ich uprawy w zastoiskach mrozowych. Te drzewka owocowe wymagają regularnego podlewania i nawożenia, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu i owocowania.

    Uprawa i pielęgnacja

    Sadzenie wiśni można przeprowadzić w okresie wczesno wiosennym, ale powinno odbywać się jesienią, ponieważ jest to gatunek wytrzymały na niskie temperatury, a termin ten lepiej sprzyja ukorzenieniu się drzewa. Podczas uprawy należy regularnie usuwać chwasty, nawozić glebę i przycinać gałęzie, aby zapewnić odpowiedni kształt korony i obfite plony. Przycinanie wiśni wykonujemy po zbiorze owoców, mniej więcej w połowie sierpnia, wycinamy wtedy około ⅕ pędów, skracając długie, zwisające i krzyżujące się.

    Rozstawa, jaką powinniśmy zachować jest uzależniona od gleby, zastosowanej podkładki oraz metody prowadzenia. Przy bardziej żyznej glebie i mocno rosnącej podkładce, wzrost będzie mocniejszy więc należy mieć większy rozstaw.

    Właściwości i zastosowanie

    Owoce odmiana wiśni są bogate w witaminę C, kwasy organiczne i inozyt, a także zawierają dużo antyoksydantów i przeciwutleniaczy. Wiśnia ma smaczne owoce, a jej spożywanie pomaga wzmocnić układ odpornościowy, poprawia trawienie i reguluje poziom cukru we krwi.

    Owoce wiśni są idealne do bezpośredniego spożycia, aczkolwiek są dość kwaśne, ale są także doskonałe do przetwarzania. Z powodzeniem można z nich robić dżemy, konfitury, soki, wina i nalewki. Wiśnie są także wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

    Sadzonki wiśni - gdzie i jak sadzić?

    Drzewa wiśni najlepiej sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru i dobrze nasłonecznionych, w glebach pomiędzy 5,6 i 6,8 bogatymi w próchnicę. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią ilość miejsca na wzrost i obficie owocowanie. Sadzonkę wkładamy w dół wykopany na głębokość około 5 cm, w dobrze przygotowanym i nawodnionym gruncie.

    Zbiór i przechowywanie owoców

    Wiśnie zaczynają owocować po kilku latach od posadzenia. Kwitną wiosną, a owoce dojrzewają od czerwca do sierpnia. Optymalny czas zbioru wiśni to moment, gdy owoce są już dojrzałe, ale nie są jeszcze zbyt miękkie. Zbierając owoce uważamy, aby nie uszkodzić owoców.

    Wiśnie są dość delikatne i trudne do przechowywania, zwykle utrzymują świeżość przez około tydzień w temperaturze pokojowej lub do dwóch tygodni w lodówce. Z powodzeniem można je jednak transportować, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki.

    Zapylanie wiśni

    Większość odmian wiśni jest samopłodna i nie wymaga zapylania przez inne odmiany drzew wiśni, aby obficie owocować. Dobrze jednak jest, aby sadzić kilka różnych odmian drzew wiśni obok siebie, aby zapewnić dobre i obfite plony.

    Co mówią nasi Klienci
    1232 opinie